KOKU GİDERİM SİSTEMLERİ

KOKU GİDERİM SİSTEMLERİ

Koku Giderim Sistemleri özellikle Atıksu Terfi İstasyonları ve Atıksu Arıtma Tesislerinde oluşan kötü kokuların azaltılması veya tamamen giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kötü kokunun oluştuğu üniteler; terfi istasyonları, giriş yapıları, ızgara yapıları, çamur yoğunlaştırma ve çürütme havuzları, çamur susuzlaştırma üniteleri, susuzlaştırılmış çamurun nakli ve depolanması aşamalarıdır.

Atıksu Arıtma Tesislerinde görülen kokunun ana kaynağı, atıksu ile beraber gelen kimyasallar ve organik maddelerin parçalanması sonucu oluşan gazlardır. Kötü kokuya sebep olan başlıca kimyasal bileşikler :

  • Hidrojen Sülfür (H2S)
  • Amonyak (NH3)
  • Sülfürdioksit (SO2)
  • Nox Bileşenleri

Koku Giderim Sistemleri olarak uygulanacak tesis kapasite ve özelliklerine göre aşağıda belirtilen farklı çözümlerden uygun olanı tercih edilmektedir.


BİYOFİLTRELER

Biyofiltreler, özel dolgu malzemelerinin kullanılması ve bu dolgu malzemesi üzerinde yetişen mikroorganizmaların koku kaynağı içindeki zararlı bileşikleri arıtması prensibiyle çalışmaktadır. Özellikle büyük yüzey alanı gerektiren durumlarda betonarme de yapılabilen biyofiltrelerde dolgu maddesinin belli oranda nemlendirilmesi gerekmektedir.


ISLAK TİP SCRUBBER ÜNİTELERİ

Tek kademeli veya çift kademeli olarak, dikey /yatay formda yapılabilen scrubberlarda fan ile scrubber içine basılan gazın uygun kimyasallar ile yıkanması sonucu içindeki zararlı gazların uzaklaştırılması prensibiyle çalışmaktadır.

Scrubber ünitesi içinde; spreyleme için uygun açı ve kapasitede nozullar ve plastik dolgu maddesi kullanılarak uygun temas süresinde süresinde gazın su ile yıkanması sağlanmaktadır.


KURU TİP SCRUBBER ÜNİTELERİ

Koku giderimi sağlayan özel arıtım minerallerinin bir veya birkaçının bir arada kullanıldığı kuru tip scrubber üniteleri ile işletilmesi basit verimli koku giderim çözümleri üretilmektedir.


MİKROORGANİZMALAR

Küçük kapasiteli arıtma tesisleri ve foseptiklerden kaynaklanan koku probleminin giderimi koku giderici mikroorganizmalar tarafından yapılabilmektedir.

SOSYAL MEDYA

Aşağıda yer alan sosyal medya adreslerimizden bizi takip edebilirsiniz!

İLETİŞİM

1201/1 Sokak No:2 D: 401 Su Plaza Yenişehir Konak - İzmir / TÜRKİYE
+90 (232) 459 65 66
info@baysalaritma.com